شبانه روزی
بسته بندی فرش

بسته بندی فرش برای جابجایی

بسته بندی کردن فرش برای اسباب کشی و نقل مکان به نظر سخت و پیچیده نیست ، شاید فکر کنید کافی است فقط فرش را لول کنید و تمام ! اما باید بدانید که این همه کار نیست. بسته بندی فرش مثل سایر بسته بندی لوازم منزل و وسایل اداری ، ریزکاری هایی دارد که در نتیجه دنیایی از تفاوت را ایجاد میکند  .

 بسته بندی فرش برای اسباب کشی در ۶ قدم

همانطور که بسته بندی ظروف آشپزخانه ،کتاب ها ، لباس ها و مبلمان منزل شما نیاز به برنامه و استفاده از کارتن بسته بندی خوب دارد، رعایت نکردن آنها باعث آسیب و وسایل آشپرخانه و شکستن ظروف چینی و چروک شدن لباس ها میشود ، بسته بندی فرش نیز نیازمند اصول و روش خاص بسته بندی است .

pack-carpet

برای جمع کردن فرش به چه وسایلی نیاز داریم ؟

باید این مسئله رو یادآور کنیم که برای بسته بندی فرش منزل شما ، تهیه کمربند برای بستن فرش لوله شده از مهمترین موارد است که البته تهیه آن فوق العاده سخت و گران است.

تیم مشاوره باربری جابه جا در این به شما لوازم بسته بندی ، ابزارهای ساده تر و ازران تر را برای بسته بندی فرش های منزلتان معرفی میکند :

 1. چند تکه کاغذ کرافت در ابعاد مختلف
 2. چند قطعه نخ و ریسه و طناب برای بستن فرش
 3.  نوار بسته بندی

کاغذ کرافت

مراحل بسته بندی فرش در اثاث کشی

قدم اول : 

فرش را قبل از هرگونه اعمال عملیات بسته بندی تمیز کنید و حدالامکان آنرا بشویید تا از هرگونه گرد و غبار و کثیفی که دارد تمیز شود و با انتقال به منزل جدیدتان نیز، فرشی مرتب و تمیز را داشته باشید. اگر شرایط شست و شوی فرش را ندارید قیل از بسته بندی چند ساعت فرش را زیر آفتاب پهن کنید تا نور خورشید بعضی از آلودگی های فرش را بگیرد.

قدم دوم :

راه یا شیب فرش را پیدا کنید ، الیاف هر فرش دارای جهت خاصی هستند و برای بسته بندی حتما باید بدانید که راه فرش به کدام جهت است ، برای انجام اینکار کف دست خود را روی سطح فرش قرار دهید و اندکی روی فرش بکشید ، بلافاصله بعد از این کار حس میکنید و متوجه میشوید که یک نوع مقاومت در یکی از جهت های جرکت شما وجود دارد ، سمتی که حرکت دست راحتتر صورت میگیرد ، راه و جهت فرش همان سمت است.

قدم سوم :

فرش را به سمت بالا بچرخانید ، قبل از اینکه فرش را بسته بندی لول کنید ، باید فرش را به سمت بالا بچرخانید به طوری که سمت بالا و پایین فرش در صورت روهم انداختن با هم روبه رو شوند ، رعایت این نکته در بسته بندی فرش بسیار مهم است زیرا اگر قالی و فرش خود را متوازن و مرتب لوله نکنید ، یک طرف فرش سنگین تر از طرف دیگر آن میشود و به این ترتیب حمل آن را در اسباب کشی با مشکل و خطر روبه رو میکند.

قدم چهارم :

بعد از انجام این مراحل نوبت به لوله کردن فرش میرسد ، لول کردن یا به اصلاح دقیق تر رول کردن فرش باید از ناحیه بالا یا پایین فرش صورت بگیرد و بعد به آرامی پشته و ریشه های فرش را به سمت داخل لوله کنید و حرکت رو به جلو را آرام آرام شروع کنید تا یک لوله باریک از فرش شکل بگیرد . دقت داشته باشید برای جمع کردن فرش به نحو صحیح بهتر است این کار را تنها انجام ندهید و استفاده از دو فرد یا استخدام کارگربسته بندی روند بسته بندی فرش را برای شما آسان تر میکند.

قدم پنجم :
خم کردن فرش و قالی و حرکت دادن آن به جلو ، با این حرکت فرش کم کم جمع میشود و لوله اولیه ای که شکل داده بودید تنگ تر و بزرگتر میشود ، سپس از از طناب و ریسه برای نگه داشتن و حفظ بسته بندی فرش استفاده کنید.

نکته : در این مرحله استفاده از نوار چسب زیاد توصیه نمیشود و ممکن است به فرش آسیب برساند ، بنابراین اگر قالی شما قیمتی است به هیچ وجه از نوار چسب استفاده نکنید.

قدم ششم :

بعد از لول کردن فرش برای بسته بندی آن از پلاستیک استفاده نکنید . این کار یکی از اشتباهات رایج هنگام بسته بندی فرش است ، بسیاری از افراد برای اینکه پلاستیک ارزان قیمت تر میباشد از آن برای بسته بندی هر وسیله ای که در منزل دارند استفاده میکنند ، اما این کار به هیچ وجه توصیه نمیشود زیرا کالای شما ، مخصوصا اگر ارزشمند باشد ، با پلاستیک هیچ حفاظت و امنیتی نخواهد داشت.

بسته بندی قالی

بسته بندی فرش با پلاستیک ، هیچگونه حفاظتی از فرش شما را در برابر آسیب ها خارجی راه مثل باران و باد و برف و خاک و غبار ندارد. به علاوه پلاستیک به علت جذب رطوبتی که دارد باعث میشود محیط فرش شما ، مستعد رشد قارچ بشود. به همین دلیل اگر از پلاستیک برای بسته بندی فرش استفاده میکنید حتما و حتما از کاغذهای قهوه ای رنگ گرافت استفاده کنید و ابتدا فرش را با آنها بپوشانید و سپس دور آن پلاستیک بکشید.

نکات طلایی حمل و جابه جایی فرش و قالی 

در این مقاله تعدادی از نکات و موارد کلیدی مهم برای شما عزیزان و همشهریان تهرانی در زمینه بسته بندی اثاثیه منزل و حمل و نقل فرش و قالی را ذکر کردیم تا با آگاهی از آنها بهتر بتوانید به اسباب کشی و رفتن به منزل جدید اقدام کنید.

 • منزل جدید (خانه، آپارتمان و یا ویلا) که قرار است فرش و قالی به آنجا انتقال داده شود. پیش از برن فرش و قالی تمیز کنید. در صورت نیاز به از بین بردن حشرات اقدام کنید
 • دقت کنید که فرش یا قالی شما سالم باشد و دچار مسائلی مثل بیدزدگی یا لکه نباشد.
 • از گذاشتن فرش در مکانی که رطوبت آن زیاد است خودداری کنید. به خاطر داشته باشید رطوبت میتواند فرش و قالی شما را به مرور زمان و کم کم بپوساند.
 • تا جایی که میتوانید در منزل جدید، فرش و قالی را دور از آتش مثل شومینه یا تابش مستقیم آفتاب (نور شدید و یا گرمای زیاد هم می تواند. در دراز مدت به قالی و فرش آسیب وارد کند) قرار دهید.
 • برای جابجایی فرش اصلا عجله نکنید گاهی لازم است برای این کار از دو نفر کمک بگیرید.
 • زمان جابجایی، اول فرش را به اصطلاح رول یا لوله کنید.
 • زمان بلند کردن فرش دقت کنید که سطح زیر آن آسیب نبینند و با دیوار یا زمین برخورد نکند تا کثیف نشود.
 • برای بسته بندی فرش و قالی میتوانید از نایلون های بزرگ مخصوص فرش استفاده کنید و آنرا با طناب ببندید.

فرش و اسباب کشی

 در آخر اگر قصد استفاده از خدمات باربری جابه جا بار  به عنوان بهترین باربری در تهران و استخدام کارگر بسته بندی و کارگر حمل بار در تهران دارید میتوانید همین حالا با مشاورین باربری ما با شماره ۱۷۷۷تماس بگیرید و در خواست و سوال خود را مطرح کنید.

برای رزرو باربری با شماره ۱۷۷۷ تماس بگیرید

شماره باربری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *